Krew pępowinowa i jej bankowanie

      Możliwość komentowania Krew pępowinowa i jej bankowanie została wyłączona

Krew pępowinowa to niegdyś zbędny i niedoceniany element pozostający po porodzie i przyjściu na świat nowego życia. Obecnie jednak, co raz częściej dostrzega się wyjątkowe zalety krwi pępowinowej i jej niezawodność. Czym dokładnie jest krew pępowinowa? Gdzie ją przechowywać?

Krew pępowinowa to naturalne źródło komórek macierzystych, które mogą przekształcić się niemalże we wszystkie rodzaje komórek znajdujących się w organizmie ludzkim. Dzięki nim możliwa jest odbudowa uszkodzonych komórek i elementów wewnętrznych, a także wytworzenie nowej niezbędnej do życia krwi. Komórki macierzyste mają ogromną zdolność dzielenia się, odnowy i różnicowania. Mogą stanowić różnego rodzaju materiał zapasowy, a także odbudowywać zniszczone komórki krwi.

Krew pępowinową należy pobrać w odpowiednim momencie, którym jest moment narodzenia dziecka. Krew ta pochodzi z pępowiny, którą dziecko jest złączone z matką, jak również łożyska. Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej należy podjąć odpowiednio wcześnie, a jej przechowywanie zgłosić w odpowiedniej instytucji.

Gdzie przechowywać krew pępowinową?

Krew pobraną z pępowiny powinno przechowywać się w specjalistycznych bankach. Bank krwi pępowinowej dba o odpowiednie warunki przechowywania, jak również zabezpiecza materiał przed jego uszkodzeniem. Instytucje te są płatne, jednak kompleksowa obsługa oraz zabezpieczenie dziecka i jego życia warte jest zainwestowania w bankowanie. Banki krwi pępowinowej przechowują krew tak długo jak trzeba, a w razie potrzeby odpowiednio udostępnia materiał.